A kutyanevelés, mint életforma – avagy, a filozófiám röviden. Karay Zoltán

A kutyanevelés, mint életforma – avagy, a filozófiám röviden

Sokan azt gondolhatjuk, hogy egy kutya nevelése kimerül abban, hogy adunk neki enni, megtanítunk neki pár egyszerű parancsot, amit néha végrehajt, ha úgy van kedve és időnként elvisszük egy frusztrált sétára. Frusztráló neki is és nekünk is, mert húz, rángat, nem figyel ránk. Az igazság azonban az, hogy a kutyatartás ennél jóval többről kell, hogy szóljon: ez jó esetben egy életforma, amely nap mint nap tudatosságot, felelősséget és elhivatottságot igényel. Egy kutya nem csupán háziállat, hanem egy családtag, egy társ, aki teljes mértékben ránk van utalva fizikailag és sokan nem tudják, de érzelmileg, azaz lelkileg is. Úgy is fogalmazhatnám, hogy a boldogsága tőlünk, gazdáktól függ! A megfelelő nevelés és persze gondoskodás nem csak a kutya, hanem a mi életminőségünkre is hatással van. A kutyatartásban és nevelésben nincsenek és nem is lehetnek szünnapok, mert minden egyes nap új kihívásokat és tanulságokat hoz, hiszen a kutya élete végéig tanul tőlünk és természetesen rólunk. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy mindig felkészültek és elhivatottak legyünk, ha kedvencünk neveléséről, a vele való együttélésről van szó. Ebben a cikkben néhány hasznos információt adok át a filozófiámról.  

A megfelelő hozzáállás szerepe 

A kutyák rendkívül érzékenyek az emberi kisugárzásra, ha úgy tetszik energiára, hiszen, ha idegesek, türelmetlenek, mérgesek vagyunk, azt ők azonnal érzékelik és gyakran a viselkedésükkel is reagálnak rá. Erre mondjuk, hogy kutyáink a tükreink, mert ha értjük a viselkedésük jelentését, akkor az egyfajta reflektálás a részükről a mi belső állapotunkra. A kiegyensúlyozott, nyugodt, egyben magabiztos energiával könnyebben elérhetjük, hogy kutyánk is nyugodt, „engedelmes” és egyben boldog legyen. 

A kutyák az ember, főként a gazda érzelmi állapotára, is reagálnak! Ha például mi stresszesek vagyunk, vagy félünk, aggódunk egy adott szituációban, akkor ők is feszültebbé válhatnak, ezért nagyon fontos, hogy a kutyánkkal való foglalkozás során tudatosan kezeljük saját érzéseinket és kisugárzásunkat, belső nyugalmunkat. A kutyák számára a gazdájuk a világuk középpontja, így főként a mi hozzáállásunk határozza meg a viselkedésüket, sok esetben az egyéniségüket. Egy nyugodt, de határozott, céltudatos, kiegyensúlyozott gazdi mellett a kutya is biztonságban érzi magát, és könnyebben alkalmazkodik a környezetéhez, hiszen az ő világukban ezek természetes energiák. A természetben a falka vezére mindig határozott, nyugodt és céltudatos, ez az ösztöneikbe van kódolva. Ha következetesen és pozitívan állunk hozzá a neveléshez, az hosszú távon meghálálja magát. 

Példamutatás és következetesség 

A kutyák nem a szavainkból, hanem főként a tetteinkből és hozzáállásunkból tanulnak. Ha mi magunk nem vagyunk következetesek, akkor nem is várhatjuk el, hogy kutyánk az legyen. Az állandó szabályok, napi rutinok, valamint a tiszta és egyértelmű kommunikáció segít abban, hogy kedvencünk pontosan tudja, mi a dolga a közösségünkben, ezáltal pedig egy kiegyensúlyozottabb kapcsolat alakulhat ki köztünk. A kutyák nagyon gyorsan megérzik, ha a gazda bizonytalan vagy ellentmondásos jeleket küld feléjük. Például, ha az egyik nap megengedünk nekik valamit, másnap viszont letiltjuk ugyanezt, az teljesen összezavarhatja őket. Ezért kulcsfontosságú, hogy mindig egyértelmű elvárásokat állítsunk fel számukra. Fontos megjegyeznem, hogy a következetesség nem jelent szigorúságot, vagy haragot, hanem tisztán érthető szabályokat és kereteket. Ha a kutya pontosan tudja, hogy mi a helyes viselkedés, mit tehet meg és mit nem, akkor magabiztosabb, egyben nyugodtabb is lesz a mindennapokban. 

A kommunikáció fontossága 

A kutyákkal való kommunikáció nem csak szavakból áll, sőt a megtanult parancsszavakon kívül a verbális kommunikációnkból semmit nem értenek. Ám a testbeszédünk, hanghordozásunk, de még a belső lelkiállapotunk is hatással van rájuk. Ha tisztában vagyunk ezekkel az apró, de jelentős dolgokkal, akkor elkerülhetjük a felesleges konfliktusokat, és erősíthetjük a köztünk lévő bizalmat. A kutyák ösztönösen figyelik a gazdájuk testtartását, mimikáját és mozdulatait, sőt egész életükön át figyelnek és tanulmányoznak minket. Egy határozott testbeszéd sokkal erősebb üzenetet közvetít, mint a szavak, többek között ezért sem szoktam soha beszéni hozzájuk, amikor foglalkozok velük. Ha megtanuljuk tudatosan használni a testbeszédünket, az sokkal gördülékenyebbé teheti a kutyánkkal való kommunikációt. Emellett az is fontos, hogy figyeljünk a kutyánk jeleire: testtartásuk, farkuk állása vagy a fülükkel való mozdulatok mind sokat elárulnak az érzelmeikről. Bővebben az Olvass a kutyáról: a testbeszéd nyitott könyv című kurzusomban tanulhatsz erről, de az Elrontottam a kutyámat, avagy, miként váljak jobb gazdává című 7 részes tudásanyagom is sokat segíthet a megfelelő kapcsolat kialakításában. A kölcsönös megértés és odafigyelés segíthet abban, hogy harmonikus kapcsolatot alakítsunk ki velük, hiszen ez az együttélésünk mozgatórugója. 

A mozgás és a szükségletek kielégítése 

A kutyák számára a megfelelő mozgás és aktivitás elengedhetetlen a testi és lelki egészségükhöz. A különböző fajtáknak eltérő energiaszintjeik vannak, ezért fontos, hogy gazdiként biztosítsuk számukra a megfelelő mennyiségű és minőségű mozgást. A rendszeres séta, futás, játék és egyéb tevékenységek segítenek abban, hogy kutyánk kiegyensúlyozott és boldog legyen. Egy energikusabb kutyának nem elég a kert, vagy egy napi rövid séta, neki intenzívebb mozgásra van szüksége, plusz szellemi kihívásokra. Ez utóbbira tökéletesen megfelelő, ha megtanul nyugodtan, egyben fegyelmezetten láb mellett sétálni, főleg, ha a módszereim alapján tanulja meg és nem buzdítva, jutalomfalattal, mint általában a sulikban, trénerektől. Ez folyamatos odafigyelést, koncentrációt igényel a részéről, (eleinte a mi részünkről is) ami a mentális jólétére is nagy hatással van.

Ha egy kutya nem kapja meg a számára szükséges fizikai és mentális stimulációt, az destruktív viselkedéshez vagy szorongáshoz vezethet, de az interaktív játékok, agility vagy akár egy egyszerű labdázás is kiváló módja annak, hogy kielégítsük a kutyák aktivitásigényét. Emellett a megfelelő táplálkozás, a rendszeres állatorvosi ellenőrzések és a megfelelő pihenés biztosítása is kulcsfontosságú egy egészséges, boldog kutya életében, de eme cikk inkább most a nevelésről szól. Nem szabad elfelejteni, hogy a kutyák számára a kert is csak egy nagy méretű kutyaház.

A mindennapi fejlődés 

A kutyatartás folyamatos tanulást igényel mind a gazdi, mind a kutya részéről. Ahogy korábban írtam, a kutyák életük végéig tanulnak minket, de ez a kölcsönös tanulás, azaz a saját kutyánk megértése, megtanulása már kevésbé jellemző a gazdákra. Nincs kész recept, amely minden kutyára egyformán alkalmazható lenne, de minden egyes nap lehetőségünk van arra, hogy jobban megismerjük kutyánk egyéniségét, igényeit, viselkedését és mi magunk is jobb gazdákká váljunk. A lehetőség mindig megvan, kérdés, hogy az igényünk is megvan-e erre? Ahogy a kutya fejlődik és változik, úgy nekünk is fejlődnünk alkalmazkodnunk kell hozzá, mert az új kihívások, a különböző helyzetek és az új tapasztalatok mind hozzájárulnak a kapcsolatunk erősítéséhez. A tanulás sosem érhet véget: mindig van mit fejleszteni a kommunikációnkon, a nevelési módszereinken vagy akár a kutyánk életkörülményein, mert véleményem szerint egy gazdi számára a legfontosabb célnak annak kellene lennie, hogy kedvence kiegyensúlyozott, boldog és egészséges életet éljen.  

A Webináriumom a fejlődésben és a gazdi/kutya kapcsolat javításában, nevelésbeli problémák orvoslásában nyújt könnyen alkalmazható segítséget, a pórázaim pedig a módszerem, vagyis a nyugodt séta elsajátításának egy fontos eszköze.

Összegzés 

A kutyatartás nem csupán egy hobbi vagy egy napi rutin, hanem egy életforma, amely teljes elhivatottságot és tudatosságot igényel. Ha felismerjük, hogy kutyánk nem csupán egy állat, akinek parancsokat adunk, hanem egy érzékeny lény, aki reagál a környezetére, akkor sokkal mélyebb és harmonikusabb kapcsolatot alakíthatunk ki vele. Egy felelős gazdi mindig figyel kutyája igényeire, és a mindennapok során tudatosan építi a köztük lévő bizalmat. A következetesség, a kommunikáció és a megfelelő gondoskodás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy kutyánk boldog és egészséges életet élhessen. A kutyanevelés nem egy rövid távú projekt, hanem egy élethosszig tartó tanulás, felelősség és persze szeretetteljes kapcsolat. Ha ezt megértjük, egy hűséges és boldog társ kísérhet minket végig az életünkön. 

Scroll to Top