A bull típusú kutyák, például a pitbull, amerikai staffordshire terrierek és bullterrierek stb. gyakran kerülnek a figyelem középpontjába, különösen akkor, amikor kutyák viselkedéséről és felelős tartásáról esik szó. Sok esetben ezekkel a fajtákkal kapcsolatban sztereotípiák és félreértések terjednek, ezért fontos árnyaltan és tárgyilagosan megvizsgálni a témát. Nem célom megbélyegezni ezeket a kutyákat, (bár van jó és rossz tapasztalatom is) hiszen minden kutya egyedi, és viselkedésük jelentős részben a vele született habitustól, neveléstől és a környezeti hatásoktól függ. Ugyanakkor érdemes megérteni, hogy ezek a fajták bizonyos jellemzőkkel bírnak, amelyek megfelelő tartást és nagyfokú felelősséget igényelnek gazdáiktól. Fontos hangsúlyozni, hogy nem maga a fajta határozza meg egy kutya viselkedését, hanem az, hogy milyen közegben nevelkedik, és milyen bánásmódban részesül, főként kölyök korban.
Érdemes lehet azt is megvizsgálni, miért választják egyes gazdák ezeket a kutyafajtákat. Vajon milyen tulajdonságok teszik őket vonzóvá? Mit szeretnének kifejezni ezzel a döntéssel? Ezek természetesen csak költői kérdések, de segíthetnek jobban megérteni a bull típusú kutyák és gazdáik közötti különleges kapcsolatot.
Akaratosság és dominancia
Ezek a fajták erős akaratúak, kitartóak és gyakran dominanciára hajlamosak. Eredetileg harcra tenyésztették őket, ami azt jelenti, hogy kevésbé hajlamosak visszavonulni egy konfliktusból, és hatalmas kitartással rendelkeznek. Ezért, ha egy ilyen kutya agresszívvé válik, nagyon nehéz eltántorítani és ilyen esetben ez a gazdának sem szokott sikerülni. Konfliktus esetén a kutya érzékelése beszűkül és a prédán, vagy ellenfelén kívül nem lát mást.
Erős harapás és záródási erő
A bull típusú kutyák állkapcsa rendkívül erős, és harapásuk sokkal nagyobb záróerővel bír, mint egy átlagos kutyáé. Egyes tanulmányok szerint harapásuk ereje elérheti a 250-330 PSI-t (font/négyzethüvelyk), ami lényegesen erősebb, mint sok más kutyafajtáé, de korántsem az övéké a legerősebb. Viszont, amikor harapnak, sokszor nem engedik el azonnal a prédát, hanem szorosan tartják és rángatják, ami jelentősen növeli a sérülések súlyosságát.
Magas fájdalomtűrő képesség
A harcra, vagy bikák lefogására tenyésztett kutyák egyik legfontosabb jellemzője a magas fájdalomtűrés. Ez azt jelenti, hogy egy pitbull vagy amerikai staffordshire terrier sokkal tovább képes küzdeni vagy támadni anélkül, hogy fájdalmat érezne vagy meghátrálna. Ez a tulajdonság különösen veszélyessé teheti őket, ha támadási helyzetbe kerülnek, mert míg egy más kutya feladja egy ponton, úgymond megadja magát, ők utolsó leheletükig is képesek harcolni.
Erős területvédő és védelmező ösztön
Ezek a kutyák rendkívül lojálisak gazdáikhoz, a családhoz, sőt általában a gyerekeket is szeretik, ami jó tulajdonság lehet megfelelő kiképzés esetén. Azonban, ha nincsenek megfelelően szocializálva vagy nevelve, túlzott védelmező ösztönük miatt agresszíven reagálhatnak idegenekre vagy más állatokra, akiket fenyegetésnek éreznek. Sajnos sokszor látott példa, hogy egyes gazdák már kölyök korban hergelik őket, autógumit huzatnak velük, rongyokat cibáltatnak, ami csak tovább növeli a harapásuk erősségét, a fizikumuk erősítését és persze az egyéniségük helytelen irányba való fejlődését. Természetesen ez más fajtáknál is megtörténik…sajnos!
Nagy izomtömeg és robbanékonyság
A bull típusú kutyák rendkívül izmosak és gyorsan mozgósíthatók, ha támadni vagy védekezni akarnak. Egy átlagos felnőtt pitbull akár 30 kg is lehet, de izomzata miatt jóval erősebb lehet egy nála nehezebb kutyánál, embernél is. Egy támadó bull típusú kutyát fizikailag megfékezni rendkívül nehéz, de inkább úgy fogalmaznék, hogy lehetetlen, de még a gazda sem tudja sokszor leállítani kutyáját.
Hogyan csökkenthető a veszély?
Bár ezek a tulajdonságok valóban veszélyesebbé tehetik a bull típusú kutyákat, megfelelő neveléssel és szocializációval minimalizálható a kockázat.
- Hozzánk illő kutya kiválasztása – Sokszor követik el a gazdik a hibát (és itt nem csak a bull típusú kutyákra gondolok) hogy nem a hozzájuk illő kutyát választják. Tapasztalataim szerint a gazdik sokszor túlvállalják magukat és befogadnak olyan mély problémákkal küzdő kutyákat, akikről még nem is tudják, hogy a későbbiekben együtt tudnak-e vele élni, vagy esetleg tudják-e kezelni a berögződött rossz viselkedésüket. Minden egyes kutyánál, legyen akár kölyök, vagy már felnőtt, fontos a felelősségteljes választás és a fajta alapos megismerése, de ez különösen igaz a bull típusú kutyákra.
- Következetes és határozott nevelés – A bull típusú kutyák gazdájának nagyon, de nagyon tapasztaltnak kell lennie és következetesen kell nevelnie kutyáját. Nem szabad rossz szokásokat, vagy az agressziót erősíteni benne. Találkoztam már 4 hónapos szuka staffordshire terrierrel, aki köszönés helyett simán elkapta a lábamat és 20 perc után tudtam csak lenyugtatni és valamennyire átformálni a figyelmét. Már 4 hónaposan itt tartott a helytelen nevelésnek köszönhetően.
- Korai és alapos szocializáció – A kutyát már kölyökkorától kezdve más emberekhez, gyerekekhez, ingerekhez és állatokhoz kell szoktatni, hogy kellemes tapasztalatai legyenek velük. Fontos a meglévő oltások után rögtön iskolába, napközibe vinni, hogy mielőbb megkezdje a szocializációt.
- Megfelelő mozgás és mentális stimuláció – Az energia levezetése és a megfelelő mentális kihívások elengedhetetlenek a nyugodt viselkedés fenntartásához. Ez természetesen minden kutyára igaz, amelyik ezt igényli, legyen fajtatiszta, vagy keverék, de a bull típusú kutyáknál kifejezetten kell erre figyelni.
- Felelős tartás és ellenőrzés – Mindig figyelni kell arra, hogy a kutya pórázon legyen nyilvános helyeken, és csak felelősségteljes személy tartsa. Olyan, aki tud rá hatni, akire hallgat, akit tisztel és akit sosem kérdőjelez meg, de ez is természetesen minden kutyára igaz, nem csak a bullokra.
Összegzés
A bull típusú kutyák nem feltétlenül „rosszabb” kutyák más fajtákhoz képest, de genetikai adottságaik miatt nagyobb kockázatot jelenthetnek, ha rossz kezekbe kerülnek vagy nem megfelelően nevelik őket. A veszély nem kizárólag a fajtából fakad, hanem abból, hogy megfelelő képzés és tartás nélkül ezek a kutyák potenciálisan súlyosabb sérüléseket okozhatnak, mint egy kisebb vagy kevésbé erős fajta. Éppen ezért ezeknek a kutyáknak a tartása hatalmas felelősséget és tudatosságot igényel a gazdáiktól. Ugyanakkor fontosnak tartom, hogy az emberek ne féljenek a fajtától és kezdjenek el bízni bennük, ezért fontos lenne, hogy egy jó kép alakuljon ki róluk a társadalmunkban. Előnyös lenne, hogy az utcán minden bull típusú kutya engedelmes, szófogadó és szocializált lenne, mert akkor talán a sok év alatt kialakult sztereotípiák is elhomályosodnának az emberek fejében. A fajta tulajdonosainak fontos lenne jó példát mutatni és szerethetővé, befogadhatóvá tenni a fajtát, de sajnos amíg felelőtlen emberek is tarthatják őket, addig ez csak egy remény marad.