A kutyatartás valódi ára: nem csak pénz, hanem felelősség is!

A kutyatartás valódi ára: nem csak pénz, hanem felelősség is!

A kutyatartás nem csupán egy aranyos szőrgombóc hazaviteléről, szeretgetéséről szól, hanem egy hosszú távú, komoly elköteleződésről. Nem elég csak etetni és szeretgetni a kutyát, gondoskodni kell az egészségéről, fejlődéséről és mentális jólétéről is. Sajnos sokan elfelejtik, hogy a kutya nem egy dísztárgy, egy státusszimbólum, hanem egy érző lény, akinek szüksége van törődésre, időre és természetesen pénzre is. Egy kutya élete során rengeteg apró és nagyobb kötelezettség hárul a gazdára, amelyeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. Összeszedtem a főbb területeket, hogy mivel is járna valójában a kutyatartás! 

Anyagi költségek – többről van szó, mint csak a táp! 

  • Vásárlás vagy örökbefogadás: Fajtatiszta kutyák és keverékek egyaránt hatalmas felelősséggel járnak, hiszen már az első lépés is meghatározza a kutya életét. Egy örökbefogadott kutya esélyt kap egy jobb életre, míg egy vásárolt kutya esetén fontos megbizonyosodni arról, hogy felelős tenyésztőtől érkezik. A befogadott kutya is pénzbe kerül, minimum ki kell fizetni az oltásokat, gyógyszereket, chipet stb. az alapítványnak, akitől befogadjuk, de illik plusz költséggel is támogatni őket.  
  • Kezdeti állatorvosi ellátás: Az első vizsgálatok és kezelések elengedhetetlenek ahhoz, hogy a kutya egészséges legyen és persze biztonságban. Az alapvető védőoltások, féreghajtás állatorvosi vizsgálatok a felelős kutyatartás első lépései közé tartoznak, ezt nem lehet megkerülni. 
  • Felszerelések: Egy kutyának kényelmes fekhelyre, megfelelő táplálkozásra, felszerelésekre és fejlesztő játékokra van szüksége. Egy rosszul megválasztott póráz, hám kényelmetlenséget, vagy akár sérülést is okozhat, ezért fontos tudatosan a minőséget választani. Ez drágább, mint a silány termékek, de kedvencünk biztonsága, jóléte múlik rajta. 
  • Minőségi táp és étrendkiegészítők: A megfelelő táplálkozás a kutya egészsége szempontjából kulcsfontosságú. Egy kiegyensúlyozott étrend hosszú távon biztosítja, hogy a kutya energikus és egészséges maradjon, elkerülve az elhízást vagy tápanyaghiányos állapotokat. Rengeteg túlsúlyos kutyával találkozok, ez talán nem csak nálunk embereknél, de kedvenceinknél is „népbetegség” lehet. A gazdák sokszor olcsó táppal etetik kutyájukat, nem mozgatják őket, de van, hogy sokkal többet kapnak, mint amennyire a szervezetüknek szüksége lenne. A gazdák nagy része sajnos meg sem tudja állapítani, hogy kedvence már túlsúlyos, ami gyakran a ritka állatorvosi ellenőrzéseknek is betudható. (Az állatorvosok ezt szokták jelezni a gazdák felé.) 
  • Állatorvosi ellátás: A rendszeres ellenőrzések, védőoltások és megelőző kezelések segítenek abban, hogy a kutya hosszú és egészséges életet éljen. Egy kezeletlen betegség vagy elhanyagolt egészségügyi probléma akár végzetes is lehet, ezért nem lehet félvállról venni. Egy hosszú köröm, vagy rossz fog, gyulladt fül óriási szenvedés lehet a kutyának. 
  • Váratlan egészségügyi költségek: Sérülések, allergiák, fogászati problémák – mind olyan váratlan helyzetek, amelyek egy kutya életében bármikor előfordulhatnak. Egy felelős gazdi mindig felkészül az ilyen helyzetekre, és biztosítja kedvence számára a szükséges ellátást. 
  • Kozmetika: Egyes kutyafajták rendszeres szőrzetápolást igényelnek, amely nemcsak esztétikai kérdés, hanem az állat egészségének megőrzése miatt is fontos. A hosszú szőrzet ápolása elengedhetetlen ahhoz, hogy ne csomósodjon össze, és ne okozzon bőrirritációt vagy fertőzéseket, de ide tartozik a körömvágás, a szem és fül tisztítás, de még a bűzmirigy kinyomása is. 
  • Paraziták elleni védelem: A kullancsok és bolhák súlyos betegségeket terjeszthetnek, ezért a rendszeres védekezés kiemelten fontos. Egyetlen kullancscsípés is komoly következményekkel járhat, így nem érdemes elhanyagolni a megelőzést. A kullancs, parazita, vagy szúnyog okozta betegségek kezelése sokkal többe kerülnek, mint a megelőzés, de az anyagiakon túl a legfontosabb kedvencünk egészsége!  
  • Képzés, iskola: A kutya megfelelő nevelése elengedhetetlen ahhoz, hogy harmonikusan tudjon együtt élni a gazdájával és környezetével. Egy jól képzett kutya kevesebb problémát okoz a mindennapokban, és könnyebben kezelhető stresszes helyzetekben is, de ez főként a kutya mentális jóléte miatt szükséges. Ez az a rész, amit a legtöbben elhanyagolnak és a gazdák inkább megtanulnak a problémákkal együtt élni, minthogy foglalkozzanak kutyájuk helyes nevelésével. Ám, ez nem csak a gazdáról kell, hogy szóljon, sokkal inkább a kutyáról, akiért felelősséget vállaltunk.  
  • Biztosítás: Egy baleset vagy váratlan betegség jelentős költségekkel járhat, ezért egy kisállat-biztosítás megkötése hosszú távon kifizetődő lehet. Egy felelős gazdi előre gondolkodik, és biztosítja, hogy kedvence minden helyzetben a lehető legjobb ellátásban részesüljön. Ha választanunk kell kutyánk bárminemű költsége és a megélhetésünk között, akkor inkább ne is tartsunk kutyát! 

Időbeli és mentális költségek 

A kutya nem „csak” pénzbe kerül, hanem időbe is. Ha nincs elég időnk a kutyánkra, akkor inkább ne is tartsunk!  

  • Napi többszöri sétáltatás: Egy kutya nem maradhat egész nap bezárva a lakásban, vagy a kertben, szüksége van a mozgásra és az új ingerekre. A séta nem csupán a fizikai aktivitás miatt fontos, hanem az egészséges mentális állapot fenntartásához is elengedhetetlen. Nagyon sokan vannak, akik a kertjükben tartják a kutyát és/vagy időhiány miatt, vagy amiatt, mert a kutya nem tud nyugodtan sétálni inkább ki sem viszik. Nem szabad elfelejteni, hogy a kert is csak egy nagy méretű kutyaház, egy szabad ég alatt lévő börtön a kutyának.  
  • Nevelés és képzés: Egy rosszul nevelt kutya nemcsak a gazdája, hanem a környezete számára is problémát jelenthet. Az engedelmességi tréningek és a megfelelő nevelési módszerek segítenek abban, hogy a kutya kiegyensúlyozott és jól viselkedő társ legyen. Ez sok pénzbe kerülhet, de nem szabad elfelejteni, hogy mi választottuk kutyánkat és nem ő minket. Ha ,,beleválasztottunk”, vagyis erősebb jellem, mint amivel magunktól elbírunk, akkor kötelességünk mielőbb orvosolni a problémákat és javítani a kapcsolatunkat, a mentális jóllétét, saját magink fejlődésével együtt! 
  • Szocializáció: Ha egy kutya nem találkozik más emberekkel és állatokkal, akkor könnyen agresszívvé vagy félénkké válhat. A megfelelő szocializáció lehetővé teszi, hogy a kutya nyugodtan viselkedjen különböző helyzetekben és környezetekben. Ez sok utazással, idővel, energiával jár, főként, ha egy idősebb, szocializálatlan kutyát fogadtunk örökbe. 
  • Játék és törődés: Egy kutya számára a játék nem luxus, hanem alapvető szükséglet. A megfelelő mennyiségű és minőségű foglalkozás hozzájárul kedvencünk mentális egészségéhez és kiegyensúlyozottságához, ami hosszútávon kifizetődő. Ha egy kutyát csak hagyunk nőni a kertbe, mint egy gombát, akkor hamar problémák üthetik fel a fejüket, (ásás, szökés, rongálás, ugatás stb.) ezért a kutya igényeihez illő rendszeres foglalkozás elengedhetetlen. 

Felelősség és hosszú távú elköteleződés 

Egy kutya nem egy évre, hanem akár 10-15 évre szóló felelősség! Nem lehet megunni, félretenni, lepasszolni, ha már „nem fér bele az életünkbe, vagy a költségkeretünkbe”. Természetesen bármikor jöhet az életünkben krízishelyzet, egy olyan időszak, amikor nem tudjuk biztosítani az eddigi anyagi ráfordítást, de azt gondolom, hogy ennek a lehetőségével is számolni kell egy kutya befogadását megelőzően.  

  • Nem hagyhatod magára hosszú időre: A kutya társas lény, aki igényli a gazdája jelenlétét. Ha egyedül marad, könnyen szorongani kezdhet, ami viselkedési problémákhoz vezethet. Persze a kutyák rendkívül jó alkalmazkodók, képesek megtanulni az egyedüllétet, de ezt a legtöbb esetben fel kell építeni. Vagyis eleinte sok időbe kerül, mire hozzá tud szokni. 
  • Idős korban is gondozni kell: Egy idős kutya több gondoskodást és speciális ellátást igényel, hiszen az évek múlásával gyengülhetnek az érzékszervei és az ízületei. Sok kutyának táplálékkiegészítőt, gyógyszereket, vitaminokat kell szednie, ez pedig sokba kerülhet hosszú távon. 
  • Nem csak a jóban kell mellette lenni: Egy felelős gazdi a nehéz pillanatokban is a kutyája mellett marad és felelősséget vállal érte. Legyen szó betegségről vagy öregségről, az esetleges rossz viselkedéséről, a kutya ugyanúgy megérdemli a szeretetet, a foglalkozást és a törődést. Egy idős kutya is tanítható, nevelhető, mint egy fiatalabb, ezért nem szabad soha a kora mögé bújni, mint kifogás.

Összegzés 

A kutyatartás nem csupán egy szeretetteljes kapcsolatot jelent, hanem rengeteg felelősséget, időt és anyagi ráfordítást is igényel. Egy gazdának nemcsak az etetésre és sétáltatásra kell figyelnie, hanem az állatorvosi ellátásra, a képzésre, a szocializációra és a kutya mentális egészségére is, mint tréning, foglalkozás, nevelés. A kutya egy életre szóló társ, aki minden nap gondoskodást, figyelmet és törődést igényel, akárcsak egy gyermek. Ha ezt nem tudjuk vállalni, akkor inkább gondoljuk át még egyszer, hogy valóban készen állunk-e egy kutya befogadására, tartására, mert egy felelős gazdi minden helyzetben gondoskodik kedvencéről, és biztosítja számára azt az életet, amit valójában megérdemel. Egy kutya nem dönthet a sorsa felől, az egész életük, a jóllétük a mi kezünkben van, tehát más szóval a mi tudatosságunkon múlik az életük!

Scroll to Top