A kutyák ugyan társas lények, akik szeretnek a gazdájukkal lenni, de van egy határ, amit már nem érdemes átlépni. Sokan azt gondolják, hogy a kutyának állandó figyelemre és törődésre van szüksége és ha mindig a középpontba helyezzük, az csak jót tesz neki. Pedig ez hosszú távon nem igaz – sőt, épp ellenkező hatást érhetünk el vele.
A túlzott figyelem következményei
Fokozott izgatottság: Ha egy kutya állandó figyelmet kap, akkor hamar hozzászokik ahhoz, hogy mindig történik körülötte valami. Ez azt eredményezheti, hogy soha nem tanul meg igazán ellazulni, és folyamatosan készenlétben tartja magát, ami hosszú távon kimerítő lehet a számára és ez a természetes lelki nyugalma rovására mehet. A kutyák alapjába évé nyugodt állatok, akárcsak a ragadozó állatok többsége, de az ember mellett ritkán élhetik meg eme ösztönös nyugalmukat.
Frusztráció és stressz: Ha a kutya mindig a figyelem középpontjában van, akkor könnyen kialakulhat nála a frusztráció érzése. Például, ha egy gazda folyamatosan vele foglalkozik, de egy adott pillanatban már nem tud neki ugyanannyi időt szentelni, a kutya ezt nem érti és frusztrált, ideges lehet, hiszen ez eltér az eddigi megszokott rutintól. Ez különösen kölyök kutyáknál szokták elrontani a gazdák. hiszen egy kölyköt folyton folyvást kézbe veszünk, ölelgetünk, játszunk vele, majd amikor ez a fajta figyelem alábbhagy, akkor ki is alakul a stressz. A kutya nyüszít, ugat, figyelemért harcol és sokszor ezt meg is kapja, csak, hogy abbahagyja a hisztit. Vagyis a gazdák megerősítik, hogy ez az elvárt viselkedés, hiszen a hisztizésre plusz figyelmet kap, ami tovább fokozza a kutya frusztrációját.
Függőség kialakulása: A kutyáknak szükségük van egyfajta önállóságra is, hiszen ők alapjáraton önálló lények lennének. Ha folyamatosan figyelmet kapnak, és mindig a gazdájuk jelenlétében lehetnek, akkor könnyen szorongóvá válhatnak, ha egyedül kell maradniuk. Ez szeparációs szorongáshoz vezethet, ami további komoly viselkedési problémákat okozhat. A szeparációs szorongásnak nem mindig vannak egyértelmű jelei! Ha a kutya nap közben csak a helyén is fekszik, de folyamatosan figyeli a gazdáját, ezt értelmezhetjük egyfajta kapcsolódásnak, de valójában ez már a szeparációs szorongás korai jele lehet. Látszólag a kutya nyugodtan a helyén időzik, de a valóságban ő legbelül szorong.
Határok hiánya: Egy kutya számára az is fontos, hogy tisztában legyen a szabályokkal és a határokkal. Ha mindig megkapja, amit akar – legyen az figyelem, játék vagy kényeztetés –, akkor elveszítheti a tiszteletet a gazdája iránt, és makacs, követelőző magatartást alakíthat ki. Számtalanszor látom ezt a foglalkozásaim során, amikor egyszerűen a gazda nem tud parancsolni kedvencének. Bár a gazda sokszor úgy érzi, hogy tud a kutyájára hatni, de igazából ez koránt sincs így. Gondoljunk csak arra, amikor a játéknak véget akarunk vetni. A legtöbb gazdi zsebre, vagy a háta mögé teszi a labdát, gondolván, hogy itt vége a játéknak, de a kutya még folyamatosan nézi a gazdáját, meg van feszülve, esetenként nyüszít, ugat is. A gazda úgy gondolhatja, hogy véget ért a játék, de a kutya még korántsem mondott le róla.
Túl sok tanítás és feladat: A kutyák tanítása és szellemi lefárasztása fontos, de ha túlzásba visszük, az kontraproduktív lehet. A folyamatos tanulás és gyakorlás miatt a kutya nem tud igazán kikapcsolni, mindig valamilyen teljesítménykényszer alatt áll. Ez hosszú távon kimerültséghez és stresszhez vezethet, különösen, ha a gazda elvárásai túl magasak, vagy ha a kutya nem kap elegendő időt a szabad játékra és pihenésre. Ennek okán a kutya indokolatlanul ugathat, követelőzhet, pöröghet (persze nem szó szerint). Sok kutya van, akit túlterhelnek a gazdák, emiatt kedvencük örökös zizgésben van.
Mi a helyes egyensúly?
Nem arról van szó, hogy ne foglalkozzunk a kutyánkkal, hiszen a közös időtöltés nagyon is fontos, azonban ügyeljünk arra, hogy legyenek olyan pillanatok (órák) is, amikor a kutya nyugodtan el tud lenni magában is.
- Tanítsd meg a kutyádnak a nyugalmat! Elsőként az együttélés minden egyes területén a nyugalomra való neveléssel kell hozzáállni. Mi emberek szeretjük, ha a kutya izgatott, húzza a pórázt, szaglászik, rohangál, vehemensen játszik, mert azt látjuk, hogy van benne élet. Ez minket gazdákat feltölthet, boldoggá tehet, de a kutyát frusztrálttá teszi. Tanítsd meg a nyugodt sétát, a nyugodt étkezést, de főként a nyugalom és az izgatottság közötti különbséget. Kell, hogy időnként a kutya tomboljon kicsit, rohangáljon, de tudjon különbséget tenni, hogy ennek mikor van itt az ideje.
- Legyen egy kiszámítható napi rutin! Így a kutya tudni fogja, mikor van idő a játékra és a pihenésre is. Ha tudja, hogy mikor van a sétának, az etetésnek a játéknak stb. ideje, akkor kevésbé fogja ezeket egész nap várni. Sok kutya akiknek nincs rendszer az életében könnyen összezavarodnak és ez a zavar csak feszültté teszi őket, ami más egyéb területekre is kihat. Ha egy kutya például minden alkalommal számít a sétára, amikor a gazda kimegy a kertbe, akkor, amikor valóban eljön a séta ideje, már tele lesz izgatottsággal, frusztráltsággal, ami kihat a póráz húzására, a kerítés mögötti kutyák ugatására, a gazda figyelmen kívül hagyására stb.
- Ne reagálj mindig azonnal a figyelemfelkeltő viselkedésre! Ha a kutya túlzottan követelőző, néha hagyd figyelmen kívül, hogy megtanulja, nem mindig ő az első. Ha ez nem vezetne eredményre, akkor pedig meg kell tanulnod letiltani az adott cselekvést. Legyen ez ugatás, nyüszítés, ugrálás. A figyelmen kívül hagyás általában a közepesen feszült kutyáknál még működhet, de azokkal a kutyákkal, akik már ugatnak, ugrálnak stb. már meg kell értetni, hogy ez helytelen viselkedés. Tehát nem elegendő csak letiltani, meg is kell értetni vele, hogy mi a helyes viselkedés, ami azt jelenti, hogy a tiltás után a nyugodt magatartásnak kell következnie.
- Biztosíts számára önálló elfoglaltságokat! Például adj neki rágcsálnivalót vagy interaktív játékokat, amikkel egyedül is lekötheti magát. Ez főként a szeparációs szorongás esetén tud nagyon praktikus lenni, de ezt akár megelőzés céljából is kaphatja a kutya. Személy szerint én mindig a megelőzésben hiszek, azzal, hogy időnként adsz neki egy rágcsát, egy interaktív játékot, abból baj nem lehet. Viszont figyelni kell a játéknál, mert ha túlzottan belelovalja magát, az további feszültséget, idegességet eredményezhet, ami hosszú távon nem túl előnyös. Tudod, fő a nyugalom! Ha gyakorlati tippeket, megoldásokat szeretnél kapni többek között a nyugalom megteremtésében, szabályok felállításában, megértetésben, akkor szeretettel ajánlom a figyelmedbe az Elrontottam a kutyámat, avagy, miként váljak jobb gazdává című online kurzusomat!